Главная Разное Ілля Токар: «Вірю, що Мукачівщина стане оновленою та сучасною»

Ілля Токар: «Вірю, що Мукачівщина стане оновленою та сучасною»

Автор Admin
Ілля Токар: «Вірю, що Мукачівщина стане оновленою та сучасною»

Ілля Токар  — особистість на Закарпатті відома. Впродовж багатьох років він працював на керівних посадах, в тому числі тричі – на посаді керівника Мукачівської райдержадміністрації, то ж, мабуть, його по праву можна назвати одним з найдосвідченіших керівників району. І йому, на відміну від попередників, є чим пишатись.

Так, за декілька хвилин до початку інтерв’ю Ілля Іванович пригадав в якості одного зі своїх досягнень будівництво школи І-ІІ ступеня у селі Верхня Визниця. Проект хоча й мав певні складнощі під час реалізації, але результат як-то кажуть очевидний – ось вже декілька років як у районі функціонує одна з найбільш сучасних споруд в галузі освіти, а, можливо – й найкраща в цілій області, бо, погодьтесь, мало в яких шкільних спортзалах бойлери з підігріву гарячої води живляться за допомогою сонячних панелей. То ж не дивно, що повернувшись до керівництва районом у напружений передвиборчий період, в який входить вся Україна, пан Токар знову не збирається сидіти, склавши руки, а мріє про те, аби зробити якомога більше для того, щоб його рідна Мукачівщина вся стала оновленою та сучасною. Тим більше, що представляючи нового т.в.о. головам сільських та селищних рад під час засідання РДА 23 листопада минулого року керівник області Геннадій Москаль сказав, що передає район в надійні руки доброму господарнику. За декілька тижнів вже буде ось 100 днів як Ілля Токар керує Мукачівщиною, а тому ми й вирішили дізнатись, що вже зроблено, та з якими планами т.в.о. голови РДА увійшов у 2019 рік.

Ілля Токар: «Вірю, що Мукачівщина стане оновленою та сучасною»
— Доброго дня, Ілля Івановичу. З огляду на ваше минуле, можна чітко стверджувати, що ви не любите залишати за собою невиконані справи. Але, зважаючи на раптовість вашого останнього звільнення з посади голови РДА, можливо, залишилась бажання доробити щось, що не вдалося зробити раніше?
— Доброго дня! Дійсно, таке бажання є. На сьогоднішній день в управлінні економіки Мукачівської РДА знаходиться 5 проектів, щодо яких вже розроблена відповідна документація. Це, перш за все, будівництво та реконструкція шкіл із загальною кошторисною вартістю у 100-110 млн грн. Йдеться про школу на 500 дітей Кольчинської селищної ради, школи на 250 дітей та дитсадку Обавської сільради, реконструкція школи в Дерцені та інші. Це вже не кажучи про ремонт доріг та різні соціальні програми, яких багато в районі.

— Ви згадали про ремонт автошляхів, а здається саме цей сектор вашої відповідальності був визначений Геннадієм Москалем як пріоритетний. Чи не так?
— На сьогоднішній день в Мукачівському районі лише районних автошляхів більше 330 км, а загальна протяжність доріг майже 819 км. На листопад 2018 року склалась така ситуація, що не всі кошти, які виділялись на ремонт доріг, були використані за призначенням, а тому міг відбутись певний провал в цьому питанні. А йдеться перш за все про кошти, які виділили народний депутат Михайло Ланьо (3 млн грн) та обласна держадміністрація (17 млн грн). І до речі, коли я приступив до виконання обов’язків голови РДА, то на ремнт доріг залишилось усього 11 млн грн (з яких 3 млн грн – на поточний ремонт, 8 млн – капітальний ремонт). І до кінця року вдалося освоїти майже всі ці кошти, окрім 1 млн, коли проведенню робіт завадили погодні умови. Але звичайно цих коштів дуже мало, аби говорити про якісне оновлення дорожньої інфраструктури. Адже порахуйте самі, в нашому підпорядкуванні знаходиться 330 км, а якісний капітальний ремонт 1 км автошляху коштує майже 100 тис євро…

— А ось нещодавно в ЗМІ промайнула новина про те, що Г.Москаль запросив у прем’єр-міністра майже 4 млрд грн на ремонт доріг на Закарпатті. Тож, можливо, ситуація зміниться на краще вже скоро. До речі, ви особисто відчуваєте підтримку з боку губернатора області?
— Я б не сказав, що це дружні відносини, але їх можна назвати міцними робочими стосунками. Ще жодного разу не було так, щоб губернатор не прийняв мене чи не підняв слухавку телефону. Питання всі вирішуються якщо не відразу, то максимум за 1-2 дні.

Ілля Токар: «Вірю, що Мукачівщина стане оновленою та сучасною»
— Така взаємодія обнадіює, бо ж в попередній раз вас звільнили саме з подачі очільника області, причому вас звинуватили у порушенні присяги держслужбовця, що було і є нонсенсом і тоді, і сьогодні, адже ваш район тоді був серед лідерів по області…
— Так, тоді ще в ЗМІ навіть надрукували мої слова про те, що «якщо заради рекордних показників району слід порушувати присягу держслужбовця, то я готовий порушувати її сотні разів». Загалом я скажу, що звик працювати виключно на умовах довіри. А та ситуація була досить дивною, бо вже з самого початку роботи у 2011 році вже готові були 2 об’єкти, на відкриття яких навіть планувався приїзд прем’єр-міністра (це школа у с. Верхня Визниця та дитсадок на три групи в селі Червеньово), а через 2 роки мене звільняють за порушення присяги. Вважаю, що якщо по таких показниках мене будуть «знімати», значить я знаходжусь на своєму місці.

— От ви зараз кажете про довіру… На мій погляд, важливо підкреслити, що й тоді ви казали про те, що «не тримаєтесь за посаду, бо найбільше цінуєте саме довіру до людей». А от скажіть, ви самі багатьом довіряєте?
— Пройшло майже 5 років з того моменту, як я вийшов з цього кабінету. Тоді я не ображався ні на кого – сприйняв нормально й відношення тих, хто залишився працювати в РДА, й був вдячний тим, хто пішов зі мною. Не став я й оспорювати своє звільнення в суді. Сьогодні ситуація така, що я є тимчасово виконуючим обов’язки голови РДА. Але, щоб ви розуміли, приставка «т.в.о.» не забороняє мені звільнити будь-кого. Проте я до цього ставлюсь наступним чином: усі співробітники, набрані попереднім головою держадміністрації, повинні залишатись на своїх місцях. І далі просто – або вони працюють на благо району в той спосіб і в такому темпі, який я задаватиму, або ми будемо з ними прощатись.

— За словами експертів, питання децентралізації є одним з ключових для розвитку сучасної економіки держави. Значну заслугу в проведенні цієї реформи приписують і чинному Президенту Україну Петру Порошенку. У мене два питання – як децентралізація позначилась на Мукачівському районі та чи готові ви, приміром, прийняти Президента на найвищому рівні, якщо він завітає до вас в гості?
— Якщо Петро Олексійович приїде, то, звичайно, нам буде, що йому показати. А з приводу децентралізації, то тут в мене є одне побажання, щоб хоча б 5 років залишалася незмінною податкова та фіскальна політика, і при цьому вона була спрямована на розвиток всього району, а не окремих сільрад. Яскравий приклад – достатньо великі гроші від акцизу отримують 5-6 сільських рад, на території яких є АЗС, але ж при цьому дуже незавидною є участь тих сел, які розташовані навколо міста Мукачева, а загалом в нас 39 адміністративних одиниць. Я вважаю, що правильним було б формування бюджету й акумулювання того ж акцизу на рівні області чи району, щоб в рівних долях чи якось пропорційно можна було б підтримувати фінансово усі села району. Бо ж в результаті децентралізації усі школи та дитсадки перейшли в оперативне управління селищних рад, а ситуація така, що максимум, на що вистачає коштів, то це лише зарплатня робітникам та харчування.

Ілля Токар: «Вірю, що Мукачівщина стане оновленою та сучасною»

— Ось вже майже 100 днів вашої роботи на посаді т.в.о. голови РДА, і з новин на сайті адміністрації видно, що ви вже неодноразово приймали громадян. Що зараз найбільше турбує мешканців Мукачівського району?
— Так, я приймав громадян і в цьому кабінеті, і проводив виїзні засідання. Найбільш нагальна проблема – це оформлення субсидій. З усього масиву питань саме про субсидії питають чи не кожен другий раз. Звичайно, що з огляду на сезон, то чимало запитань виникає щодо розчищення доріг від снігу.

— Мабуть, з огляду на те, щоб люди також більш чітко розуміли, під чиїм керівництвом вони працюють, давайте поговоримо про те, що для вас є командна робота – інструмент для досягнення якогось конкретного результату чи запорука успішного розвитку усього району в цілому?
— Без командної роботи сьогодні не вдасться довести до якісного завершення жодної справи. Навіть голова РДА – це лише одна людина. Так я можу давати вказівки, поради, обговорити проблеми, пропонувати варіанти вирішення, але усю роботу тільки голова не зробить. Натомість командну роботу видно відразу, і її результат відчувають в районі відразу. Важливим для мене є забезпечення ділових стосунків з депутатськими фракціями, сільськими головами, керівниками бюджетних установ, підприємств, спрямувати роботу органів місцевого самоврядування на реалізацію державної політики на місцях, посиленні їх ролі у розв’язанні соціально-економічних проблем, забезпеченні суспільно-політичної стабільності і комплексного розвитку територій. Тобто, якщо ми говоримо про командну роботу, то це, серед іншого, й об’єднання зусиль всіх депутатів на вирішення питань розвитку виробництва, наповнення бюджету району, виконання соціальних стандартів. Ми повинні працювати злагоджено в одній команді. В цьому я бачу своє основне завдання. Депутати районної ради не зважаючи на політичні вподобання розуміють складну ситуацію, вболівають за економіку району. Тому злагоджено вишукують шляхи вирішення тих чи інших питань.

— До речі, щойно в парламенті проголосували за те, щоб прописати в Конституції «спрямованість» держави на вступ до ЄС та НАТО. А як в Мукачівському районі вважають – то ми вже в Європі?
— Якщо жартома, то ми дійсно відчуваємо, що ми вже в Європі, бо у зв’язку з трудовою міграцією в Мукачівському районі інколи вже не вистачає робітників на здавалося б зовсім простих вакансіях. Нещодавній випадок – у зв’язку з одним зі снігопадів потрібно було розчистити декілька шляхів у гірських селах. На балансі в райавтодору був потужний трактор Т-150, але не було фахового тракториста, який зміг би керувати цією машиною. Щоб ви розуміли заповненням цієї вакансії займались на найвищому рівні, але й то, через 10 днів роботи тракторист не витримав напруженого графіку, бо сніг йшов дуже щільно, й розчищати дороги треба було кожного дня. Й чоловік просто приніс ключи від трактора, й сказав, що більше на роботу він не виходить. Й знову почали шукати.

— Знаєте, інколи очільники РДА кажуть про щось позитивне в роботі, а прості мешканці, кажуть, що жити стає все гірше. Напевне, з подібним ви стикались і у своїй роботі. Чому так?
— Логіка в таких відповідях дійсно є. Та, якщо відверто, то це щиро можуть сказати тільки в окремих частинах суспільства. Мені самому дуже не подобається, що зарплата лікарів та вихователів ДНЗ практично не зростає. На жаль, й пенсійна реформа не забезпечила суттєвого зростання, а часто і взагалі рівень пенсій є на мінімальному рівні. Але щодо цього, то хотів би, щоб жителі району розуміли, що на районному рівні на ці процеси ми не можемо вплинути. І все ж на державному рівні бачу, що вже приймаються ті рішення, які згодом покращать ситуацію. Щодо тих самих пенсій, то тут все і просто, і складно одночасно. Бо ми повинні зрозуміти, що їх рівень залежить виключно від рівня офіційних заробітних плат в країні. Якщо ж на сьогодні більшість працівників у приватному бізнесі отримують мінімальні заробітні плати, а частина взагалі не оформлені, то як має поповнитись Пенсійний фонд? Ще повсюдно говорять, що через дії влади всі масово почали виїжджати на заробітки за кордон. Але ж по факту українці їдуть у Польщу, Литву, а їхні жителі виїжджають далі на захід — в Німеччину, Англію. Це, насамперед, відбувається через відкритість кордонів. Звичайно, якби у нас зарплата була хоча б в середньому 12 тис грн, то і виїздів було б менше, але вони все одно були б. І маємо усі разом: і влада, і бізнес думати про збільшення доходів українців. Бо як не буде тут працівників, то і підприємці не зможуть заробляти свої прибутки.

Ілля Токар: «Вірю, що Мукачівщина стане оновленою та сучасною»
— Тому є логічним, що потрібно створювати нові робочі місця?

— Звичайно, що потрібно і нові створювати, і ті що є легалізувати. Дуже хотілося б, щоб бізнес у районі був соціально відповідальним. Від того виграла б уся громада. Але маємо зазвичай таку ситуацію, що підприємець з прибутку може і нове авто купити, і нову квартиру, а працівник, завдяки якому з’являється цей прибуток, навіть на велосипед не може назбирати. Це неправильно! Тим паче, на сьогодні ні податкова, ні інші інспектуючі структури не заважають розвиватись.

— А як ви самі – рано починаєте займатись справами? І чи родина не ремствує з приводу того, що багато часу приділяєте роботі?
— На роботу приходжу по різному, інколи й справді дуже рано. Дуже багато телефонних дзвінків – й зранку, й вночі. Бо з 2005 року я не змінював свій номер, його багато хто знає, то ж й телефонують з різних проблемних питань: у нас не прочищена дорога, в нас немає автобусу, й так далі, й так далі. В принципі з чистими дорогами вже не повинно бути жодних запитань, в бюджеті на 2019 рік закладено на ці видатки більше 2 млн грн, зараз вивчаємо, хто може виконувати ці роботи.

— Ну що ж, зима врешті-решт скоро закінчиться, а от вибори в нашій країні лише починаються. Політологи вже прогнозують, що вибори-2019 це буде таке собі «дурдом-шоу». Наскільки в Мукачівському районі вже готові до виборчих перегонів?
— Ми вже розпочали відповідну роботу по району. Поліція вже вивчає місця розташування майбутніх виборчих дільниць, робітники РЕМ – перевіряють наявність та справність електромереж, УКРТЕЛЕКОМ – справність телефонного зв’язку й так далі. Щодо правоохоронних структур, то кожного четверга ми збираємо відповідні наради з керівниками й питання проведення виборів вже внесено до порядку денного. Що ж стосується законності проведення виборів та збереження їх результатів, то представник кожної політичної сили матиме своїх спостерігачів, то ж мабуть, це питання радше їх відповідальності, а для влади головне – зберегти своє обличчя й забезпечити порядок.

— Відомо, що до грудня 2018 року ви очолювали Закарпатську обласну федерацію з греко-римської боротьби. Спорт для вас багато значить? І чи можете ви порівняти перемоги політичного гатунку з перемогами у спорті?
— У спорті, якщо судді спортсмена не засудять і при цьому він є краще підготовленим за інших, то він обов’язково переможе. А в політиці інколи взагалі не знаєш, хто й коли виграє. Що стосується Федерації греко-римської боротьби, яку я очолював багато років, то я змушений був скласти повноваження відповідно до закону. Тимчасово справами Федерації поки займається син мого брата – Крістіан Токар. В цілому ж зазначу, що в РДА заплановано проведення багатьох спортивних заходів, в бюджеті закладено фінансування деяких футбольних команд, змагань з карате тощо. А що стосується греко-римської боротьби, то Бог дав мені можливість, що я самостійно разом зі своєю родиною можу опікуватись цим видом спорту, то ж на рівні РДА саме для фінансування ГРБ не виділяється ані копійки коштів.

Ілля Токар: «Вірю, що Мукачівщина стане оновленою та сучасною»
— Завершуючи нашу розмову, хочу нагадати, що в 2011 році ви увійшли до рейтингу «Топ-100 впливових закарпатців». Напевне, що питання авторитету за цей час стало для вас ще більш значущим. Хто для вас є лідером? І що ви можете побажати як лідер свого району мешканцям Мукачівщини?
— Знаєте, колись я почув вислів «Не створюй собі ідолів». Це не означає, що в нас не має бути авторитетів та дороговказів – це означає, що ми маємо бути свідомими свого вибору. В оригіналі в Біблії ця заповідь звучить так: «Не сотвори собі кумира і будь-якої подоби того, що на небі вгорі, і на землі внизу і у воді нижче землі. Не поклоняйся їм і не служи їм». Тож, як на мене, це заповідь про свободу волі і свободу від бездумного сліпого поклоніння. Я не хочу нікого копіювати. Щодо ж власного лідерства, то тут мені важко оцінювати сам себе, але якщо до мене є повага громади, то напевне певний авторитет я маю. Тож власне лідерство, якщо ви вже запропонували обговорити саме цю категорію, я бачу крізь призму двох речей – співпраця та повага. А як очільник Мукачівської РДА хочу побажати мешканцям району здоров’я, мирного неба над головою та реалізованої можливості працювати на благо своєї родини та рідного краю. Хочу побажати всім вірити у власну спроможність працею, натхненням зробити лад в країні. Творити й рухатися вперед, щоб нас оцінили майбутні покоління. Бо я точно знаю одне, якщо запланувати і всім разом над тим працювати, то неодмінно буде результат. Вірю, що Мукачівщина стане оновленою і сучасною, головне не конфліктувати, не шукати чергову «зраду», а спільно працювати!
Ілля Токар: «Вірю, що Мукачівщина стане оновленою та сучасною»

0 комментарий
0

You may also like

Оставить комментарий