14 червня на базі Миронівського інституту пшениці ім. В. М. Ремесла в селі Центральному пройшов міжнародний День поля.
Свято зібрало багато гостей, працівників інституту, науковців, представників аграрного сектору Київської області та інших регіонів України, провідних виробників сільськогосподарської техніки.
Після урочистого відкриття свята та покладання квітів до пам’ятника В. М. Ремеслу кращі співробітники Миронівського інституту пшениці отримали почесні відзнаки та грамоти. З Днем поля співробітників інституту та аграріїв привітали директор інституту Демидов Олександр Анатолійович та поважні гості, серед яких президент НААН України Ярослав Михайлович Гадзало, почесний академік та доктор наук Віктор Федорович Сайко, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Віктор Васильович Шеремета, заслужений працівник сільського господарства України, кандидат економічних наук Віктор Андрійович Слаута та інші.
«Шановні гості, вчені, учасники сьогоднішнього свята. Мені дуже приємно, що ми зберігаємо приємну традицію і щороку напередодні жнив проводимо на базі наших наукових установ Дні поля, — привітав гостей президент НААН Ярослав Гадзало.
Я радий, що сьогодні нас приймає наша головна наукова установа — Миронівський інститут пшениці. У нас усіх є спільне головне завдання – виробляти якомога більше продукції, високої якості. На сьогоднішній день інститутом створено потужні можливості для виведення нових сортів, стійких до екстремальних погодних умов, комплексу багатьох хвороб інших факторів.
І ми повинні зробити все можливе, щоб Україна, найбільша в Європі аграрна держава, найближчим часом вийшла на європейські показники врожайності, а це 7-8 тонн з га. На сьогоднішній день нові сорти, виведені селекціонерами Миронівського інституту перевищують цей показник і їх урожайність складає майже 10-12 тонн.
Ми очікуємо, що в уже недалекому майбутньому будемо збирати не 70 млн. тонн зерна, а 100 млн. тонн і це не межа для наших полів. Інститут прекрасно співпрацює з іноземними партнерами: Угорщиною, Білоруссю, країнами Прибалтики, Туреччиною, які купують наше насіння. І ці можливості треба нарощувати, для того щоб отримувати роялті і щоб наші вчені отримували кращу фінансову підтримку і достойну зарплату. Я вітаю всіх з Днем поля і бажаю всім нових досягнень і отримати високі врожаї», — привітав науковців Ярослав Гадзало.
Торкнувся в ході свята президент НААН і питань вітчизняної селекції: «На сьогоднішній день в державному реєстрі знаходиться 109 сортів пшениці розроблених цим інститутом. У зв’язку зі зміною клімату вчені інституту враховують не лише високу продуктивність і врожайність нових сортів, але й обов’язково беруть до уваги, щоб вони були посухостійкими, жаростійкими, а для Полісся і заходу України – також морозостійкими, щоб не проявлявся комплекс хвороб в тому числі бурої іржі, борошнистої роси, кореневих гнилей. І вже виведено сорти, стійкі до даного комплексу хвороб, що дає можливість обмежити використання хімічних засобів захисту рослин. В інституті працює потужний науковий колектив, вчена рада, науковий комітет інституту. Зараз інститут працює над тим, щоб в найближчі 3-5 років забезпечити урожайність на рівні 100-120 центнерів з гектара, тобто 10-12 тон сухого зерна пшениці», — розказав Ярослав Гадзало.
Також миронівських науковців привітав зі святом і заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Віктор Шеремета:
«Сьогодні Україна сумарно, якщо враховувати урожаї зернових та олійних культур має до 100 млн. тонн зерна. І це все завдячуючи труду наших аграріїв. Основним фактором тут – є селекція, яка дає поштовх більшим урожаям. Цього літа ми також очікуємо хороший намолот ранніх зернових. І як відмічають фермери, сорти вітчизняної селекції є кращими і більш стійкими до українських погодних умов у порівнянні з зарубіжними. Тому тут можна говорити, що вітчизняна селекція і вітчизняні сорти для багатьох регіонів є більш пристосованими. Від себе хочу побажати вам простих речей — здоров’я, добра, благополуччя і натхнення».
Також Віктор Шеремета нагородив почесною відзнакою за вагомий внесок у розвиток аграрного комплексу України та створення вітчизняних сортів озимої та ярої пшениці директора Миронівського інституту пшениці Демидова Олександра Анатолійовича.
Під час свята гості могли оглянути виставку сучасної агротехніки, експозиції вітчизняних і зарубіжних компаній, ознайомитися з кращими сортами зернових культур миронівської селекції, новими технологіями у догляді за посівами.
«Сьогодні вже багато років підряд ми проводимо в нашому інституті День поля, — розказав директор МІП Олександр Демидов. — Приємно бачити що з кожним роком кількість учасників збільшується. Ми сьогодні представляємо більше ста сортів миронівської селекції, тут присутні понад чотириста виробників і для нас, наших селекціонерів це великий успіх, бачити що аграрії приїжджають, цікавляться нашою продукцією і саме заради цього ми і працюємо.
Наші сорти сьогодні вирощуються в Угорщині, Прибалтиці, ми дали їх на випробування в Казахстан, Молдову, адже всі розуміють, що з нашою продукцією, нашими сортами треба виходити на міжнародні ринки. Якщо ще 5 років тому нашими сортами засівалося близько 600 тис. га, то сьогодні ця цифра виросла до 1.5 млн. га, а в планах – засівати до 3 млн. га сортами миронівської селекції».
Кожен з гостей свята, фермери, виробничники мали можливість знайти для себе перспективні сорти, які можна буде використовувати вже при наступній посівній, налагодити співпрацю та партнерство, отримати консультації спеціалістів провідних компаній і наукових співробітників , Миронівського інституту пшениці. На виставковому майданчику проходила демонстрація засобів захисту рослин, покращення їх росту та підвищення врожайності. Також можна було ознайомитися з сучасною технікою, яка використовується для захисту та обробки посівів, в тому числі і сільськогосподарські дрони, якій стають все більш поширеними у сільськогосподарському господарстві. Зокрема на виставці були представлені моделі для обробки та моніторингу ситуації на полях.
Незважаючи на літню спеку свято пройшло в легкій і позитивній атмосфері. Гостей розважали творчі колективи. А після офіційної частини на всіх чекали смачна рибна юшка, справжня козацька каша з шашликом та прохолодний квас.